SSI'da Latif Aral Aliş yeniden başkan seçildi

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği'nin tek liste ile girilen seçimli genel kurulunda, Latif Aral Aliş, yeniden SSI Başkanı oldu.

Son yıllarda ihracatını hızla artıran savunma ve havacılık sektörünün ihracat yıldızları da belli oldu. TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. 2017 yılı ihracat şampiyonu ödülünü aldı.

Savunma ve Havacılık Sanayi ihracatçıları Birliği (SSI) Seçimli olağan genel kurul toplantısını Ankara'da birlik merkezinde gerçekleştirdi. Genel kurulda Latif Aral Aliş başkanlığındaki mevcut yönetim bir değişiklik ile 4 yıllığına yeniden seçildi. Genel Kurul öncesinde düzenlenen bir törenle 2017 yılında savunma sektöründe ihracat liderleri ödüllerini aldı. 2017 yılında en fazla ihracat yapan firmalar arasında ilk sırayı TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş. alırken, yine aynı dönemde en fazla ülkeye ihracat yapan firma ödülü, Bahtiyar Av Malzemeleri Pazarlama İnşaat Tekstil San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.'ne verildi. BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. ise 2012-2017 yılları arasında ihracatını en fazla artıran firma ödülünü kazandı

Savunma sektörümüz Zeytin Dalı Operasyonu'nunda gücünü gösterdi

Genel Kurul ve Ödül töreninin açış konuşmasını yapan SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Türkiye'nin güvenliği, özgürlüğü ve geleceği için hayati öneme sahip bir alanda faaliyet gösteren firmalardan oluşan SSI'ın 60 üye ile başladığı bu ağır sorumluluğu bugün 600'e ulaşan üyeleriyle birlikte başarılı bir şekilde taşıdığını söyledi. Zeytin Dalı Operasyonunda da görüldüğü gibi, savunma ve havacılık sanayimizin eriştiği üstün teknik kabiliyete dünya ölçeğinde az sayıda ülkenin sahip olduğunu kaydeden Aral Aliş, “Kahraman Türk askerine en büyük destek, kahraman Türk mühendisinden, kahraman Türk işçisinden gelmektedir. Çatışma sahasında, sınır emniyetinde, bilgi güvenliğinde, toplumun huzur ve refahını korumakta en az askerimiz kadar, emniyet mensuplarımız kadar bizler de görev ve sorumluluğa sahibiz” dedi.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği'nin kurulduğu 2012 yılından bu yana ihracatını yüzde 38 artırdığını kaydeden Aral Aliş, 2017 yılında sektörün toplam ihracatının 1 milyar 739 milyon dolara yükseldiğini vurguladı. Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel'de konuşmasında sektörün kısa sürede geldiği noktanın büyük bir başarı olduğunu belirterek, gelecekte Türkiye'nin savunma ve havacılık sanayi alanında büyük atılımlar yapacağını bildirdi.

2017 yılında Savunmanın İhracat Şampiyonu TUSAŞ oldu

SSI üyesi firmalar arasında 2017 yılında en fazla ihracat yapan firmaların ödüllendirildiği törende birinciliği TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. kazandı. Onu sırasıyla TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş., ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş, ALP Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve RAM Dış Ticaret A.Ş. takip etti. Törende ayrıca 2012 - 2017 Yılları arasında İhracatını En Fazla Artıran Firma ödülünü BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. alırken, 2017 Yılında En Fazla Ülkeye İhracat Yapan Firma ödülü ise Bahtiyar Av Malzemeleri Pazarlama İnşaat Tekstil San. ve Dış Tic. Ltd. Şti'ne verildi.

Latif Aral Aliş yeniden SSI Başkanı oldu


Ödül töreninin ardından birliğin yeni yönetimini belirleyecek seçimli genel kuruluna geçildi. Tek liste ile girilen seçimde; Latif Aral Aliş'in geçtiğimiz dönem yönetim kurulunda yapılan bir değişiklik ile hazırladığı listesi genel kurula katılan tüm üyelerin oyunu alarak 4 yıl için yeniden göreve getirildi. Geçtiğimiz yıl yönetimde görev alan Yurttaş İnşaat bu dönemde Birliği TİM Delegesi olarak temsil edecekken, onun yerine Havelsan Hava Elektronik San. ve Tic. A.Ş. Birlik yönetimde yer aldı.

SSI Yeni Yönetim Kurulu

1- SARSILMAZ Silah Sanayi A.Ş (Başkan)
2- TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.
3- ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş
4- ROKETSAN Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.
5- HAVELSAN Hava Elektronik ve Ticaret A.Ş.
6- Makine ve Kimya Endüstrisi Genel Müdürlüğü (MKEK)
7- FNSS Dış Ticaret A.Ş.
8- ALP Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.
9- Bahtiyar Av Malzemeleri Pazarlama İnşaat Tekstil San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.
10- Yonca - Onuk adi Ortaklığı
11- S.S. Huğlu Ev Tüfekleri İmalat Alım Satım Küçük Sanayi Kooperatifi

ÖDÜL ALAN FİRMALAR
2017 Yılında Sektörde En Fazla İhracat Yapan Firmalar:
1- TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.
2- TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş.
3- ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş
4- ALP Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.
5- RAM Dış Ticaret A.Ş.

2012 - 2017 Yılları arasında İhracatını En Fazla Artıran Firma
1- BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.

2017 Yılında En Fazla Ülkeye İhracat Yapan Firma :

1- Bahtiyar Av Malzemeleri Pazarlama İnşaat Tekstil San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.