ISPM15 Ahşap Ambalaj Malzemeleri Hakkında Uluslararası Standart Hakkında Bilgi Verebilir misiniz

 ISPM-15 Ahşap Ambalaj Malzemeleri Hakkında Uluslararası Standartlar

Soru ve Cevaplarla ISPM-15 Ahşap Ambalaj Malzemeleri Hakkında Uluslararası Standartlar

1.1.ISPM 15

 

 1. ISPM 15 Nedir?

Uluslararası Bitki Sağlığı Konvansiyonu (IPPC) tarafından, bitki sağlığı önlemleri için belirlenen, zararlı organizmaların ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri ile taşınması ve yayılmasını önlemek üzere, uluslararası ticarete konu ahşap ambalaj malzemeler hakkındaki standarttır.

 

1.2.ISPM 15 İşaretlemesi Nedir?

Ahşap ambalaj malzemesinin, ISPM 15 standardını sağladığını belirtmek amacıyla, uluslararası düzeyde tanınmış logo ile işaretlenmesidir.

 

1.3.ISPM 15 Logosu Nedir?

Uluslararası Bitki Sağlığı Konvansiyonu (IPPC) tarafından şekli ve içeriğinde taşıyacağı bilgileri belirlenmiş, bütün dünya ülkelerinde aynı olan içerisinde başka şekil, işaret, slogan vb. bilgileri barındırmayan aşağıda örneklerinden biri gösterilen logodur.

 

1.4.İzlenebilirlik İşaretlemesi Nedir?

Ülkemizde, ısıl işlem uygulaması ve ISPM 15 işaretlemesi yapılmış ahşap ambalaj malzemelerin, izin belgeli işletmeden ihracatçıya ulaşıncaya kadarki safhalarını takip etmek üzere aşağıda örneklerinden biri gösterilen işarettir.

 

ISPM 15 İşaretlemesi ile İzlenebilirlik İşareti Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? İki işaretlemenin bir biri ile hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Biri uluslararası diğeri iç düzenlemedir.

 

ISPM 15 işaretlemesi; uluslararası bir düzenleme olup ürünün ihraç edildiği ülkelerce istenmektedir.

 

İzlenebilirlik işaretlemesi; iç düzenleme olup ülkemizde ısıl işlem uygulanan ve ISPM 15 işaretlemesi yapılmış ahşap ambalaj malzemelerin takip edilebilmesi için kullanılmaktadır.

 

1.6.ISPM 15 İşaretlemesi ile İzlenebilirlik İşareti Nasıl Kullanılacaktır?

Yönetmelik ekinde yer alan EK-1'de birden fazla örneği gösterilen ISPM 15 işareti ve izlenebilirlik işareti ahşap ambalaj malzemeleri üzerinde bir arada farklı yerlerde bulunacaktır. 01/01/2020 tarihinden itibaren işaretlerden birinin bulunup birinin bulunmaması mümkün değildir. Her ikisinin de bulunması zorunludur.

 

1.7.ISPM 15 İşaretlemesi ile İzlenebilirlik İşareti İç İçe Kullanılabilir Mi?

 

Hayır kullanılamazlar

 

-ISPM 15 işareti içerisinde başka şekil, resim, reklam içeren slogan, işletmeye ait amblem de dâhil olmak üzere hiçbir işaret kullanılamaz.

-ISPM 15 işareti ile izlenebilirlik işareti ahşap ambalaj malzemesinin farklı yerlerinde veya aynı yerde alt alta üst üste bulunabilir.

1.8.Ahşap Ambalaj Malzemesine ISPM 15 Logosunu ve İzlenebilirlik İşaretini Kimler Basabilir?

İhracatta kullanılacak ahşap ambalaj malzemelerine ısıl işlem uygulaması ve ISPM 15 işaretlemesini sadece Tarım ve Orman Bakanlığından izin alan işletmeler yapabilir.

1.9.ISPM 15 Standardına Uygun Ahşap Ambalaj Malzemesi İsteyen Ülkeler Hangileridir?

Yönetmeliğe göre ülkemizden ihraç edilen ürünlerle birlikte kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin tamamında karşı ülkenin ISPM-15 standardını isteyip istemediğine bakılmaksızın ISPM-15 standardı aranmaktadır.

ISMP-15 standardına uygunluğu özellikle arayan ülkeler;

Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avrupa Birliğine üye ülkeler, Avustralya, Belarus, Bolivya, Brezilya, Cezayir, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Endonezya, Ermenistan, Fiji, Filipinler, Fransız Polinezyası, Guatemala, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Honduras, Hong Kong, İran, İsrail, İsviçre, Jamaika, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kore, Kosta Rika, Küba, Lübnan, Malezya, Meksika, Mozambik, Nijerya, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Rusya, Samoa, Seyşeller, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Şili, Tayland, Tayvan, Tonga, Türkiye, Ukrayna, Umman, Ürdün, Venezuela, Vietnam, Wallis ve Futuna, Yeni Kaledonya.

 

İhracatta, ISPM standardına uygun ahşap ambalaj malzemesini özellikle talep eden ülkelere ait güncel listeye Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili birimlerinden ve https://tbs.tarbil.gov.tr/ internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 

1.10.Tarım ve Orman Bakanlığından İzin Alan İşletmeler Kimlerdir?

Bakanlıktan izin alan, ısıl işlem uygulaması ve ISPM 15 işaretlemesi yapma yetkisine  sahip işletmelerin unvan, adres, telefon ve ısıl işlem operatör bilgilerine Tarım ve Orman Bakanlığının resmi internet sitesinden ulaşılabilmektedir. (https://tbs.tarbil.gov.tr/)

 

1.11.Isıl işlem Uygulaması Nedir?

-Isıl işlem fırını ile ısıl işlem uygulaması (HT)

-Dielektrik ısıtma yöntemi ile ısıl işlem uygulaması (DH)

 

Olmak üzere iki üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Ülkemizde Dielektrik ısıtma yöntemi ile ısıl işlem uygulaması (DH) yapmak üzere müracaatta bulunan firma olmadığı için bugüne kadar (DH) izin belgeli işletme izni alan olmamıştır.

 

1.12.Isıl İşlem Fırını İle Isıl İşlem Uygulaması (HT) Nedir?

Ahşap ambalaj malzemelerinin; buhar fırınları veya kuru fırınlar ile ahşap özü sıcaklığının asgari 56 °C'lik bir sıcaklığa ulaştıktan sonra en az 30 dakika 56 °C veya üzerindeki bir ısıya maruz bırakılmasıdır.

1.13.Dielektrik Isıtma Yöntemi İle Isıl İşlem Uygulaması (DH) Nedir?

Kalınlığı 20 cm'yi geçmeyen ahşap ambalaj malzemelerinin; mikrodalga ve benzer yöntemlerle, en az bir dakika süresince, yüzey sıcaklığı dahil, asgari 60 °C'lik bir sıcaklık elde etmek üzere ısıtılmasıdır.

 

1.14.Isıl İşlem Uygulaması ve ISPM 15 İşaretlemesi Yapılmayacak Ahşap Ambalaj Malzemeleri Nelerdir?

-6 mm veya daha az kalınlıktaki ahşaptan yapılan ahşap ambalaj malzemesi,

-Kontrplak, yonga levha, yönlendirilmiş lif levha veya kaplama tahta gibi; yapıştırıcı, ısı veya basınç ya da bunların kombinasyonu ile oluşturulan, tamamen işlenmiş ahşap ile yapılmış ahşap ambalaj malzemesi,

-Üretim esnasında ısıtılan şarap ve alkol fıçısı,

-İşlenmiş ve/veya zararlıdan ari hale getirilerek üretilmiş; şarap, puro ve diğer malların hediye kutuları,

-Talaş ve ahşap yünü,

-Yük araçlarına veya konteynerlere kalıcı olarak bağlı ahşap bileşenleri.

 

1.15.Ahşap Ambalaj Malzemelerine Isıl İşlem Uygulanması, ISPM 15 ve İzlenebilirlik İşaretlemesinin Paydaşları Kimlerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı: Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Zirai Karantina Müdürlüklerinin bulunduğu illerde Zirai Karantina Müdürlükleri, bulunmadığı illerde ise İl Tarım ve Orman Müdürlükleri.

 

İzin Belgesiz İşletme: Isıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretleme yapma yetkisi bulunmayan işletmelerdir.

 

İzin Belgeli İşletme: Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretleme yapma yetkisi verilen işletmelerdir.

 

Tedarikçi: İzin belgeli işletmelerce ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretlemesi yapılmış ahşap ambalaj malzemelerini, ithal edilen ürün veya ürün beraberinde serbest dolaşım yolu ile ülkemize giren uluslararası ISPM 15 standardına uygun ahşap ambalaj malzemelerini alıp satan, piyasada ikinci elci olarak da bilinen işletmelerdir.

 

İhracatçı: İhraç edilecek ürün veya ürün beraberinde, izin belgeli işletmelerce ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretlemesi yapılmış ahşap ambalaj malzemesini veya ithal edilen ürün veya ürün beraberinde serbest dolaşım yolu ile ülkemize giren uluslararası ISPM 15 standardına uygun ahşap ambalaj malzemelerini kullanan işletmelerdir.

 

Gümrük Müşaviri: 4458 sayılı Gümrük Kanununun 225. Maddesine göre, gümrük işlemlerini temsil yoluyla takip eden, sonuçlandıran ve kendilerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca gümrük müşavirliği izin belgesi verilen serbest meslek sahipleridir.

 

 

2-TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI

 

Gıda ve Kontrol Genel

Müdürlüğü

Zirai Karantina Müdürlükleri

İl Tarım ve Orman Müdürlükleri

 

Ağrı, Ankara, Antalya, Artvin, Bursa, Hatay, İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun, Şırnak, Trabzon,

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis,

Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir,

Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri,

Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu,

Osmaniye, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa,

Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak

-5996 sayılı kanun kapsamında ahşap ambalaj malzemeleri ile ilgili her türlü düzenlemeyi yapan,

-Isıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretleme iznini veren,

Bakanlığın en üst birimidir.

-Isıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretlemesi yapmak üzere başvuruda bulunana işletmelerin müracaatlarını alan,

-İzin belgesine esas denetim yapan,

-İzin belgeli işletmeleri denetleyen,

-İzin belgesi olmayan işletmeleri denetleyen,

-Tedarikçileri denetleyen,

-İhracatçıları denetleyen,

-Ahşap ambalaj malzemelerini denetleyen,

-Isıl işlem operatörlerinin eğitimini yapan,

-Gıda    Kontrol    Genel    Müdürlüğünce   alınan   kararları    uygulayan,             Bakanlığın            illerdeki birimleridir.

-Kontrol görevlilerince alınan idari yaptırım kararlarını sadece İl Tarım ve Orman Müdürlükleri uygulamaya yetkilidir.

 
 1. İZİN BELGESİZ İŞLETME

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretleme yapma yetkisi verilmemiş, kayıt dışı, kaçak yollardan ısıl işlem ve işaretleme yapan işletmelerdir.

3.1.İzin belgesi nasıl alınır?

-İşletme ilk önce, en az bir adet ısıl işlem fırını ısıtma sistemi ve bilgisayarlı otomasyon sistemini kurdurur. Kurulum işini tamamlandıktan sonra;

 1. Başvuru dilekçesi,
 2. Vergi levhası,
 3. Kapasite raporu,

ç) Oda veya ticaret/esnaf ve sanatkâr sicil kaydı,

 1. Isıl işlem operatör belgesi ve ısıl işlem operatörü ile yapılmış iş sözleşmesi,
 2. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi veya Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi,
 3. İşletme yetkilisi /yetkililerine ait imza sirküleri,

İle birlikte Zirai Karantina Müdürlüğü bulunan illerde Zirai Karantina Müdürlüklerine, bulunmayan illerde ise Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine başvuruda bulunur. İzin belgesine esas denetim yapılır.

 

3.2.İzin belgesine esas denetim nasıl yapılır?

Kontrol görevlileri ve ısıl işlem operatörü ile birlikte yönetmelikte belirtilen hükümlere göre yapılır. İsterse işletme yetkilisi izin belgesine esas denetime refakat edebilir.

 

3.3.İzin belgesi müracaatı ne kadar sürede sonuçlanmaktadır?

-Müracaatta istenilen belgelerin tam ve içeriğinin hatalı olmaması durumunda, kontrol görevlileri ve işletmenin ortaklaşa belirleyeceği tarihte izin belgesine esas denetim yaklaşık 1 gün sürmektedir.

-İzin belgesine esas denetim raporları ve müracaat belgelerinin Gıda Kontrol Genel Müdürlüğüne gönderilmesine müteakip Yetkili Komisyonun müracaatı değerlendirip sonuçlandırması yaklaşık 1 ay sürmektedir.

 

 1. İZİN BELGELİ İŞLETME

 

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretleme yapma yetkisi verilen en az bir adet ısıl işlem fırını ve bilgisayarlı otomasyon sistemine sahip işletmelerdir.

 

4.1.İzin belgeli işletmenin faaliyet yeri neresidir?

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce düzenlenen izin belgesinde yazan adresidir.

 

4.2.Adres değişikliği durumunda nasıl bir yol izlenmelidir?

Numarataj çalışması veya işletmenin farklı bir adrese taşınmasından kaynaklanan adres değişikliğinde izin belgesinin yenilenmesi gerekmektedir.

 

4.3.İzin belgesinin hangi hallerde yenilenmesi zorunludur?

-Numarataj çalışması sonucunda adresinin değişmesi durumunda,

-İşletmenin farklı bir adrese taşınması durumunda,

-Mevcut ısıl işlem fırınının işletme içerisindeki yerinin değişmesi durumunda,

-Mevcut ısıl işlem fırının yerine yeni bir ısıl işlem fırını alınması durumunda,

-Mevcut ısıl işlem fırınına ilave bir veya birden fazla yeni ısıl işlem fırını alınması durumunda,

-Isıl işlem fırınını besleyen ısıtma sisteminin değişmesi durumunda,

-Bilgisayar kontrollü otomasyon sisteminin değişmesi durumunda,

-İşletmenin unvanının değişmesi durumunda,

-İşletmenin devir edilmesi durumunda,

 

4.4.İzin belgesini yenilemek için nasıl bir yol izlenmelidir?

İzin belgesini yenilemek için Zirai Karantina Müdürlüğü bulunan illerde Zirai Karantina Müdürlüklerine, bulunmayan illerde ise İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine yönetmelikte belirtilen belgeler ile süresi içerisinde müracaat edilmelidir.

 

4.5.Karantina odası nasıl olmalıdır?

-Duvarları betonarme, metal veya PVC'den yapılmış,

-Her tarafı kapalı,

-Isıl işlem uygulaması yapılan ahşap ambalaj malzemelerinin giriş-çıkışına imkan veren özellikte kapıya sahip,

-Isıl işlem uygulaması yapılan ahşap ambalaj malzemelerini alacak büyüklükte,

-Etraftan zararlı organizma bulaşmasını önleyecek özellikte yapılmış olmalıdır.

 

4.6.Isıl işlem fırınında kullanılan sıcaklık ölçerlerin kalibrasyonu hangi sıklıkta ve kimler tarafından yapılmalıdır?

-Sıcaklık ölçerlerin kalibrasyonu yılda en az bir kez yapılmalıdır.

-Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş bir kuruluş tarafından yapılmalıdır.

 

4.7.İşletmede istihdam edilen ısıl işlem operatörünün sorumluluğu nedir?

-İzin belgeli işletmede; ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretlemesinin yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapılmasından tek sorumlu kişidir.

-Yapılan ısıl işlem uygulamalarının kayıt defterine yazılmasından sorumludur.

-Isıl işlem uygulamasının, işletmedeki yetkisiz kişilerce yapılmasına kesinlikle izin vermemelidir. Kendisi dışındaki kişilerce yapılmış olan ısıl işlem çıktılarını hiçbir şekilde onaylamamalıdır.

 

4.8.İşletmede istihdam edilen ısıl işlem operatörünün görevi nedir?

-Isıl işlem fırınına bir partide kapasite raporunda belirtilen miktarın üzerinde ahşap ambalaj malzemesi konulup konulmadığını kontrol etmelidir.

 

-Isıl işlem uygulamasına başlamadan önce bilgisayarlı otomasyon sistemine, ısıl işlem yapılacak partide yer alan ahşap ambalaj malzemesinin çeşidini, ebadını ve adedini, demonte halde ısıl işlem uygulananlar için ise m³ cinsinden miktarını yazmalıdır.

-Isıl işlem çıktıları üzerindeki bilgilerin ve verilerin yönetmelik hükümlerine uygun olup olmadığını kontrol etmelidir. Uygun olması durumunda ısıl işlem çıktılarını imza ve kaşesi ile onaylamalıdır.

 

4.9.Isıl işlem uygulaması bitiminde alınan ısıl işlem çıktılarının üzerinde hangi bilgiler olmalıdır?

-İşletmenin adı,

-Isıl işlem tarih ve saati,

-Parti numarası,

-Ahşap ambalaj malzemesi çeşidi,

-Ahşap ambalaj malzemesi miktarı (adet/ m³)

-Ahşap ambalaj malzemesi ebadı

 

4.10.Satışı yapılan ahşap ambalaj malzemesine ait sevk irsaliyesi veya fatura üzerinde açıklama olarak hangi bilgiler olmalıdır?

İşletmenin muhasebecisi veya ilgilisi, ısıl işlem operatörünün onayladığı ısıl işlem çıktıları üzerindeki aşağıdaki bilgileri sevk irsaliyesi veya faturaya eksiksiz yazmalıdır.

 

-Isıl işlem tarihi,

-Parti numarası,

-Ahşap ambalaj malzemesi çeşidi,

-Ahşap ambalaj malzemesi miktarı (adet/ m³),

-Ahşap ambalaj malzemesi ebadı,

 

4.11.İzin belgeli işletme ısıl işlem uygulaması yapılmış ISPM 15 ve İzlenebilirlik işareti tam olan ahşap ambalaj malzemesini hangi hallerde satamaz?

Fatura veya irsaliye üzerine açıklama olarak yazmak zorunda olduğu bilgilerden birini dahi eksik yazdığı takdirde ahşap ambalaj malzemesinin satışını gerçekleştiremez.

 

4.12.ISPM 15 işaretlemesi ne zaman yapılmalıdır?

-Otomasyon sistemi olmayan işletmeler, damgalama işlemini, ısıl işlem uygulaması sonrası yapmak zorundadır.

-Otomasyon sistemi olan işletmeler ise damgalama işlemini ısıl işlem uygulaması öncesi veya sonrası yapabilirler.

 

4.13.ISPM 15 ve İzlenebilirlik işaret damgası nasıl ve kaç adet olmalıdır?

-ISPM 15 ve izlenebilirlik işareti aynı damgalama aparatı üzerinde olabileceği gibi ayrı ayrı da olabilmektedir.

-İşletme numarasının bulunduğu ISPM 15 logolu damgalama aparatı birden fazla olabilir fakat damgalar arasında farklılık bulunmamalıdır.

 • İşletme numarasının bulunduğu ISPM 15 logolu damgalama aparatı hiçbir şekilde işletme dışına çıkarılamaz, işletmenin adresi dışında bir yerde kullanılamaz.
 

-İzlenebilirlik işareti, fırın sayısına göre planlanmalı, her bir fırına ait damgalama aparatı ayrı ayrı ve işletmenin ihtiyaç duyduğu sayıda yaptırılmalıdır.

 

 1. TEDARİKÇİ

 

İzin belgeli işletmelerce ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretlemesi yapılmış ahşap ambalaj malzemelerini ve/veya ithal edilen ürün veya ürün beraberinde serbest dolaşım yolu ile ülkemize giren IPPC'nin hazırlamış olduğu ISPM 15 düzenlemesine uygun ahşap ambalaj malzemelerini alıp satan, piyasada ikinci elci olarak da bilinen işletmelerdir.

 

5.1.Tedarikçinin elinde ISPM 15 standardına uygun ihracatta kullanılma özelliği taşıyan kaç çeşit ahşap ambalaj malzemesi bulunur?

Dört çeşit ahşap ambalaj malzemesi bulunur.

 

 1. Doğrudan izin belgeli işletmeden ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretlemesi yapılmış izin belgeli işletmenin fatura veya sevk irsaliyesi ekinde ısıl işlem çıktıları ile birlikte teslim alınmış, ihracatçı veya başka bir tedarikçiye satışa hazır ahşap ambalaj malzemeleri,

 

 1. İzin belgeli işletmeden ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretlemesi yapılmış ahşap ambalaj malzemesi başka bir tedarikçi tarafından alınmış ve alımı yapan tedarikçi tarafından fatura veya sevk irsaliyesi ekinde ısıl işlem çıktılarının aslı ile birlikte kendisine satışı yapılmış, ihracatçı veya başka bir tedarikçiye satışa hazır ahşap ambalaj malzemeleri,

 

 1. İthal edilen ürün veya ürün beraberinde serbest dolaşım yolu ile ülkemize giren, ülkemize veya farklı ülkelere ait IPPC'nin hazırlamış olduğu ISPM 15 düzenlemesine uygun, ithalatçıdan satın aldığına dair faturası bulunan ahşap ambalaj malzemelerini,

 

 1. İthal edilen ürün veya ürün beraberinde serbest dolaşım yolu ile ülkemize giren, ülkemize veya farklı ülkelere ait IPPC'nin hazırlamış olduğu ISPM 15 düzenlemesine uygun, başka bir tedarikçiden satın aldığına dair faturası bulunan ahşap ambalaj malzemeleridir.

 

5.2.İzin belgeli işletmeden ahşap ambalaj malzemesi satın alan tedarikçi, satın almış olduğu ahşap ambalaj malzemesini ihracatçıya nasıl satacaktır?

Tedarikçi; ihracatçıya keseceği fatura veya sevk irsaliyesi üzerine, izin belgeli işletmeden aldığı ısıl işlem çıktılarındaki bilgileri açıklama olarak yazarak, bilgileri tam olarak yazılmış fatura veya sevk irsaliyesi ile birlikte, izin belgeli işletmeden almış olduğu ısıl işlem çıktılarının aslını kendi işletmesine ait kaşe ile kaşeleyerek, ahşap ambalaj malzemeleri ile birlikte ihracatçıya teslim edecektir.

 

5.3.İzin belgeli işletmeden ahşap ambalaj malzemesi satın alan tedarikçi, satın almış olduğu ahşap ambalaj malzemesini başka bir tedarikçiye nasıl satacaktır?

Tedarikçi; başka bir tedarikçiye keseceği fatura veya sevk irsaliyesi üzerine, izin belgeli işletmeden aldığı ısıl işlem çıktılarındaki bilgileri açıklama olarak yazarak, bilgileri tam olarak yazılmış fatura veya sevk irsaliyesi ile birlikte, izin belgeli işletmeden almış olduğu ısıl işlem çıktılarının aslını kendi işletmesine ait kaşe ile kaşeleyerek, ahşap ambalaj malzemeleri ile birlikte satışını yaptığı tedarikçiye teslim edecektir.

 

5.4.Ahşap ambalaj malzemesi satış işleminde ısıl işlem çıktılarının fotokopisi veya başka nüshaları geçerli midir?

Hayır geçersizdir. Satış işlemi sonrasında izin belgeli işletmeden alınan fatura veya sevk irsaliyesi ekinde yer alan ve izin belgeli işletmede istihdam edilen ısıl işlem operatörüne ait kaşe ve ıslak imza ile onaylanan ısıl işlem çıktısının aslı, ahşap ambalaj malzemesinin son kullanıcısı olan ihracatçıya teslim edilecektir.

 

5.5.Ahşap ambalaj malzemesi satış işleminde ısıl işlem çıktılarının üzerinde kaç adet kaşe imza olabilir?

Her hangi bir sınırlama yoktur. Ahşap ambalaj malzemesi uygun karantina koşullarında muhafaza edilmek koşulu ile istenildiği kadar el değiştirebilir. Satışa ait ısıl işlem çıktıları kıymetli evrak statüsünde olup, satış sonrası ısıl işlem çıktısının aslı satışı yapan tedarikçi tarafından kaşelenip imzalanarak satışı yapılan tedarikçi veya ihracatçıya verilmek zorundadır. Tedarikçi kendi kayıtlarına ait arşivinde satışa ait ısıl işlem çıktısının fotokopisini isterse bulundurabilir.

Bu şekilde kaşelenme işlemi ile; ahşap ambalaj malzemesinin izin belgeli işletmeden çıkışından tedarikçiler içerisinde el değiştirmesine ve nihai kullanıcı ihracatçıya ulaşıncaya kadar kaç defa el değiştirdiğinin tespiti ısıl işlem çıktılarının üzerindeki kaşelerden, hangi tedarikçide kaç gün muhafaza edildiği de sevk irsaliyesi veya faturalar üzerindeki tarihlerden kontrol edilecektir.

 

5.6.İthal edilen ürün veya ürün beraberinde serbest dolaşım yolu ile ülkemize giren ahşap ambalaj malzemeleri hangi özellikte olmalıdır?

-Yönetmeliğin Ek-1 'inde belirtilen özelikte olmalıdır.

-ISPM 15 logosu üzerindeki bilgiler okunaklı olmalıdır.

-ISPM 15 logosu üzerinde kazıntı, silinti olmamalıdır.

-Ahşap ambalaj malzemesi üzerinde herhangi bir parça ilavesi veya değişimi olmamalıdır.

-Ahşap ambalaj malzemesi çok yıpranmış, üzerinde zararlı organizma taşımaya elverişli bir ortam bulunmamalıdır.

-Ahşap ambalaj malzemesi yıpranmış, fakat üzerindeki ISPM 15 logosu hiç yıpranmamış olmamalıdır.

-Ahşap ambalaj malzemesi ile ISPM 15 logosu üzerindeki yıpranmada paralellik olmalıdır.

 

İHRACATÇI

 

İhraç edilecek ürün veya ürün beraberinde, izin belgeli işletmelerce ısıl işlem uygulaması, ISPM 15 ve izlenebilirlik işaretlemesi yapılmış ahşap ambalaj malzemesini veya ithal edilen ürün veya ürün beraberinde serbest dolaşım yolu ile ülkemize giren uluslararası ISPM 15 standardına uygun ahşap ambalaj malzemelerini kullanan işletmelerdir.

 

6.1.İhracatçı, ihraç edeceği ürün beraberinde kullanacağı ahşap ambalaj malzemesini nereden temin edebilir?

İzin belgeli işletmeden veya tedarikçiden alabilir.

 

6.2.İhracatçı, satın aldığı ahşap ambalaj malzemesinde nelere dikkat etmelidir?

-İhracatçılarımız öncelikle yerli üretim olan izin belgeli işletmeler tarafından üretilmiş, ısıl işlem çıktıları olan ahşap ambalaj malzemelerini tercih etmelidir.

 • İthal edilen ürün veya ürün beraberinde serbest dolaşım yolu ile ülkemize giren uluslararası ISPM 15 standardına uygun olan ahşap ambalaj malzemelerini de kullanabilir fakat bu ahşap ambalaj malzemelerinin risk taşıdığını göz ardı etmemelidir.

 

6.3.İhracatçı, izin belgeli işletmeler tarafından üretilen ve piyasada satışta olan ahşap ambalaj malzemesini aldığında nelere dikkat etmelidir?

-Fatura veya sevk irsaliyesi ekinde ısıl işlem çıktılarının olup olmadığını kontrol etmelidir.

-Isıl işlem çıktılarının izin belgeli işletmeye ait orijinal asıl nüshasının olup olmadığını kontrol etmelidir.

-Isıl işlem çıktıları üzerinde ısıl işlem operatörünün ıslak imza ve kaşesinin olup olmadığını kontrol etmelidir.

-Ahşap ambalaj malzemesini doğrudan izin belgeli işletmeden değil tedarikçiden alıyor ise ısıl işlem çıktıları üzerinde ısıl işlem operatörünün ıslak imza ve kaşesinin yanında tedarikçinin de imza ve kaşesinin olup olmadığını kontrol etmelidir.

-Isıl işlem çıktıları üzerinde; ısıl işlem tarihi, parti numarası, ahşap ambalaj malzemesi çeşidi, ahşap ambalaj malzemesi miktarı (adet/ m³), ahşap ambalaj malzemesi ebadının yazılı olup olmadığını kontrol etmelidir.

-Isıl işlem çıktıları üzerinde yazan bilgilerin doğru bir biçimde fatura veya sevk irsaliyesine de açıklama olarak yazılı olup olmadığını kontrol etmelidir.

-Isıl işlem çıktıları ile fatura veya sevk irsaliyesi üzerindeki bilgilerde herhangi birinin eksik olması veya birbiri ile uyumlu olmaması durumunda söz konusu ahşap ambalaj malzemelerini kesinlikle almamalıdır.

 

6.4.İhracatçı, ithal edilen ürün veya ürün beraberinde serbest dolaşım yolu ile ülkemize giren ahşap ambalaj malzemesini aldığında nelere dikkat etmelidir?

-Yönetmeliğin Ek-1 'inde belirtilen özelikte olmalıdır.

-ISPM 15 logosu üzerindeki bilgiler okunaklı olmalıdır.

-ISPM 15 logosu üzerinde kazıntı, silinti olmamalıdır.

-Ahşap ambalaj malzemesi üzerinde herhangi bir parça ilavesi veya değişimi olmamalıdır.

 

-Ahşap ambalaj malzemesi çok yıpranmış, üzerinde zararlı organizma taşımaya elverişli bir ortam bulunmamalıdır.

-Ahşap ambalaj malzemesi yıpranmış, fakat üzerindeki ISPM 15 logosu hiç yıpranmamış olmamalıdır.

-Ahşap ambalaj malzemesi ile ISPM 15 logosu üzerindeki yıpranmada paralellik olmalıdır.

 

6.5.İhracatçı satın almış olduğu ahşap ambalaj malzemesi ile ilgili ısıl işlem çıktılarını, ürününü ihraç ettiği ülkeye ürün beraberinde göndermesi gerekir mi?

Hayır, zorunlu değildir. Eğer karşı ülke ürün beraberinde ısıl işlem çıktılarını zorunlu kılmış ise, ürün beraberinde ısıl işlem çıktılarının fotokopilerini işletmesine ait kaşe ile onaylayıp göndermelidir. Asıl nüshalarını işletmesinde muhafaza etmelidir.

 

   GÜMRÜK MÜŞAVİRİ

 

4458 sayılı Gümrük Kanununun 225. Maddesine göre, gümrük işlemlerini temsil yoluyla takip eden, sonuçlandıran ve kendilerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca gümrük müşavirliği izin belgesi verilen serbest meslek sahipleridir.

 

7.1.Gümrük müşavirleri ihracatçılara ISPM 15 standardı konusunda nasıl yardımcı olmalıdır?

-İlk defa ihracat yapacak işletmelerin, uluslararası mevzuatı bilmemelerini göz önüne alarak, ürünleri ile birlikte gidecek olan ahşap ambalaj malzemelerinin mutlaka ISPM 15 standardına uygun olması gerektiği konusunda uyarıda bulunmalıdır.

-ISPM 15 standardına uygun olmayan, işaretsiz ahşap ambalaj malzemesi kullanarak ürünlerini ihraç etmeleri durumunda, ihraç edilen ülkeden Tarım ve Orman Bakanlığına bildirimde bulunulması durumunda ceza ödemek zorunda kalacaklarını anlatmalıdır.

-İhraç edilecek ürünlerle beraber kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri konusunda istenilen özelliklerin neler olduğu konusunda, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili birimlerinden detaylı bilgi almalarının kendileri için faydalı olacağını anlatmalıdır.

 

7.2.İthal edilen ürün beraberinde gelen ahşap ambalaj malzemelerine gümrük kapılarında nasıl bir işlem uygulanmaktadır?

Bitki Karantinası Yönetmeliği kapsamına giren bitki ve bitkisel ürünlerin haricindeki eşyaların taşınmasında kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin resmî kontrolleri, risk esasına göre uygun sıklıkta azaltılmış kontrol şeklinde gümrük müdürlükleri ile işbirliği içerisinde yapılır.

 

7.3.İthal edilen ürün beraberinde gelen ahşap ambalaj malzemeleri için bitki sağlık sertifikası zorunlu mudur?

Ürün beraberinde geliyor ise bitki sağlık sertifikası zorunlu değildir. Sadece ahşap ambalaj malzemesi ithalatı yapılıyor ise bitki sağlık sertifikası zorunludur.

 

7.4.İthal edilen ahşap ambalaj malzemeleri için bitki sağlık sertifikası zorunlu mudur?

Evet. Sadece ahşap ambalaj malzemesi ithalatı yapılıyor ise bitki sağlık sertifikası zorunludur.

 

7.5.İthal edilen ahşap ambalaj malzemeleri için yetkilendirilmiş gümrük kapıları hangileridir?

İthal edilen ahşap ambalaj malzemeleri ülkemize Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük İdareleri İle Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğin Ek-2 sinde belirtilen 19 ilde (Adana, Ağrı, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bursa, Edirne, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kocaeli, Mersin, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun) bulunan 48 adet gümrük kapısından girebilmektedir.

 

      İDARİ YAPTIRIMLAR

Yapılan denetimlerde ve alınan geri bildirimlerde; izin belgesiz işletmelerin, izin belgeli işletmelerin, tedarikçilerin ve ihracatçıların Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı işlem yaptığının kontrol görevlilerince tespit edilmesi durumunda ilgililer hakkında idari yaptırım kararı alınır, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce de uygulanır.

 

Uygulanan idari yaptırım kararına ait cezalar her yıl Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranında artırılarak belirlenmektedir.

 

Aşağıda belirtilen ceza miktarları, 2019 yılı için uygulanan ceza miktarlarıdır. İhracatçılara ve tedarikçilere eski yönetmeliğe göre ceza verilememekteyken 01/01/2020 tarihinden itibaren ihracatçılara ve tedarikçilerede ceza uygulanabilecektir.

 

8.1.İzin belgesiz işletmeler için ne kadar ceza uygulanmaktadır?

-Kontrol görevlilerine denetime açmayan veya denetimlerde gereken kolaylığı göstermeyen işletmelere 11.368 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 41/1-ç bendi)

-İzin belgesi almadan ISPM 15 işaretlemesi yapanlara 45.486 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 38/1-e bendi)

 

8.2.İzin belgeli işletmelere hangi durumlarda ne kadar ceza uygulanmaktadır?

-Kontrol görevlilerine denetime açmayan veya denetimlerde gereken kolaylığı göstermeyen işletmelere 11.368 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 41/1-ç bendi)

-Yönetmeliğin 7, 8 inci maddeleri ile Ek-1 de belirtilen esaslardan herhangi birine aykırı işlem yapması durumunda işletmeye birinci defa 22.742 TL idari para cezası uygulanır.

 

(5996 sayılı Kanunun 38/1-e bendi) Eğer aynı yıl içerisinde aynı aykırılıkların devam ettiğinin tespiti halinde 45.486 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 38/1-e bendi)

-Yurtdışından alınan geri bildirim sonucunda yapılacak denetimlerde, yönetmeliğin 7, 8 inci maddeleri ile Ek-1 de belirtilen esaslardan herhangi birine aykırı işlem yapıldığının tespit edilmesi durumunda işletmeye birinci defa 22.742 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 38/1-e bendi) Eğer aynı yıl içerisinde ikinci bir geri bildirim alınır ve aynı aykırılıkların devam ettiğinin tespiti halinde 45.486 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 38/1-e bendi)

-Yurtdışından alınan geri bildirim sonucunda yapılacak denetimlerde, yönetmeliğin 7, 8 inci maddeleri ile Ek-1 de belirtilen esaslardan herhangi birine aykırı işlem yapıldığının tespit edilmesi durumunda işletmeye ait bilgiler, Tarım ve Orman Bakanlığının resmi internet sitesinde kamuoyu ile paylaşılmak üzere yayınlanır. (5996 sayılı Kanunun 31/6 fıkra)

 

8.3.Tedarikçilere hangi durumlarda ne kadar ceza uygulanmaktadır?

-Kontrol görevlilerine denetime açmayan veya denetimlerde gereken kolaylığı göstermeyen işletmelere 11.368 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 41/1-ç bendi)

 

-Yönetmeliğin 15 inci maddesinde belirtilen esaslardan herhangi birine aykırı işlem yapması durumunda işletmeye 45.486 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 38/1-e bendi)

 

-Yurtdışından alınan geri bildirim sonucunda yapılacak denetimlerde, yönetmeliğin 15 inci maddesinde belirtilen esaslardan herhangi birine aykırı işlem yapıldığının tespit edilmesi durumunda işletmeye ait bilgiler, Tarım ve Orman Bakanlığının resmi internet sitesinde kamuoyu ile paylaşılmak üzere yayınlanır. (5996 sayılı Kanunun 31/6 fıkra)

 

8.4.İhracatçılara hangi durumlarda ne kadar ceza uygulanmaktadır?

-Kontrol görevlilerine denetime açmayan veya denetimlerde gereken kolaylığı göstermeyen işletmelere 11.368 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 41/1-ç bendi)

 

-Yönetmeliğin 15 inci maddesinde belirtilen esaslardan herhangi birine aykırı işlem yapması durumunda işletmeye 45.486 TL idari para cezası uygulanır. (5996 sayılı Kanunun 38/1-e bendi)

 Konuyla İlgili Mevzuat :

https://zkm.tarimorman.gov.tr/ankara/Menu/3/Mevzuat

25 Mayıs 2019 tarihli ve 30784 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması Ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik  

Ayrıntılı Bilgi İçin :

Tarım ve Orman Bakanlığı 

ve Tarım ve Orman Bakanlığı İl Zirai Karantina Müdürlükleri

Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara  Zirai Karantina Müdürlüğü

Ankara Zirai Karantina Müdürlüğü

  •  Adres : Kavacık Subayevleri Mah. Fatih Cad. No: 6 (Fatih Köprüsü Altı) Keçiören/Ankara

  •  Telefon : 0312 316 00 34 (Santral)

  •  Faks : 0312 316 00 82

  •  E-Posta : ankara.zkm@tarimorman.gov.tr

  •  KEP : ankara.zkm@gthb.hs01.kep.tr

Tarım ve Orman Bakanlığı 

Eskişehir Yolu 9. Km Lodumlu / ANKARATüm Hakları Saklıdır © 2016

Telefon : 0312 287 33 60 (25 hat)

Faks : 0312 287 72 66E-Posta : bilgiedinme@tarim.gov.tr

GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Birim

Telefon

Belgegeçer

E-Posta

Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı

312 258 77 11

312 258 77 89

Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığı

312 258 74 13

312 258 74 72

 

Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanlığı

312 258 75 06

312 258 75 79