Expo Milano 2015 Türkiye Milli Günü Etkinliği

 Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu 14 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen “Expo Milano 2015 Türkiye Milli Günü Etkinliği”ne damgasını vurdu.

01 Mayıs-31 Ekim 2015 tarihleri arasında Milano/İtalya'da gerçekleştirilmekte olan ve ülkemizin katılımına yönelik çalışmaları Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen “Expo 2015 Milano”da 14 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen “Milli Gün” etkinliği çerçevesinde Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu (UTG) tarafından ziyaretçilere ve Türkiye'den katılan heyete Türk kahvaltısı ikram edildi. Geleneksel kahvaltılıkların ikram edildiği etkinliğe başta İtalyanlar olmak üzere yabancı katılımcılar da büyük ilgi gösterdi.

UTG'nin etkinlik programında kum sanatçısı Veysel Çelikdemir'in un ve kum ile yaptığı gösteriler yer aldı. Ayrıca Mutfak Sanatları Akademisi (MSA)'nden Danışman Osman Serim, UTG adına “Türk Kahvesi” konulu bir konferans ve sunum gerçekleştirdi.

UTG, Expo Milano'da 15-30 Eylül 2015 tarihlerindeki haftada çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam edecek. Söz konusu etkinlikler kapsamında aşağıda yer alan tadımlar, çeşitli sunumlar ve seminerler gerçekleştirecek.

1- Anadolu'da Ekmek Kültürü- Bread Culture in Anatolia
2- ‘Kutlama Ekmekleri' - ‘Ceremonial Breads'
3- Simit: Türk Sokak Yemeği'nin Kralı - Simit, The King of Turkish Street Food
4- Tarhana: Dünyanın ilk Hazır Çorbası - Tarhana: The First Instant Soup
5- Asya'dan Anadolu'ya Mantı - From Asia to Anatolia “Mantu” to “Mantı”
6- Baklava: Ortadoğu'nun İmza Tatlısı - The Ultimate Middle Eastern Dessert
7- Kadayıf

Bu faaliyetler için uluslararası eğitim standartlarında eğitim veren ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir özel okul olmasının yanı sıra dünyanın en büyük akreditasyon kurumlarının başında gelen İngiltere kökenli City & Guilds tarafından onaylı Türkiye'deki tek aşçılık okulu olan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ile birlikte çalışılacak.