DİKSİYONCU İSMET TOPALOĞLU İLE “DİKSİYON VE DAVRANIŞ - II” WEBINARI

Diksiyoncu İsmet TOPALOĞLU'nun anlatımı ile “Diksiyon ve Davranış” Eğitimi-2 15 Temmuz 2020 tarihinde saat 14:00'de Zoom-Webinar uygulaması üzerinden online olarak, 78 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Diksiyoncu İsmet TOPALOĞLU, anlatımında özetle aşağıdaki konulara yer vermiştir;

İletişim araçlarının yaygın biçimde arttığı bir dönemde, “konuşmak” elbette pek çok şekilde gerçekleşebiliyor. Ancak, “konuşmayı bilmek” bunlarla ilgili değil…

Diksiyonun 3 temel unsuru, dudakları iyi kullanmak (üst dudak tembelliğine dikkat etmek), nefesin doğru kullanılması, neyi hissediyorsak hayal ederek aktarmaktır. Konuşmanızı karşı tarafa hissettirmeniz, etkilemeniz ve içine işlemeniz gerekir. Yanlış diksiyon ve konuşma duygularınızın ve düşüncelerinizin yanlış anlaşılmasına sebebiyet verebilir. 

Güzel konuşmanın sırrı DND tekniğinde.  Bu tekniği \'Dudakların kullanılması\', \'Nefesin doğru kullanımı\', \'Duyguların kullanımı\' olarak özetleyebiliriz. Dudakların doğru kullanılması, her iki dudağın da, alfabemizdeki tüm harfleri doğru bir biçimde yorumlayabilmesi için artikülasyon eğitimi verilmesi gerekmektedir

Nefesin doğru kullanımının ise, DND tekniğinin ikinci basamağıdır Alınan nefesin burundan ve yeterli miktarda alınıp, cümleler seslendirilirken uygun ve ekonomik kullanma teknikleri öğretilmesi gerekmektedir. Duyguların zekâ ile buluşarak anlatım zenginliğine, ifade netliğine ulaşılması için ikna ve etkilemeye yönelik anlatım teknikleri “melodik konuşma” çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

Melodik konuşma, notalardan faydalanarak sesin duygular eşliğinde konuşmada kullanılmasıdır. Duyguları aktarmada melodik konuşma çok önemlidir. Her konu ve duygunun ayrı bir melodisi vardır. Her bir notanın ayrı bir anlamı ve ifade karşılığı vardır. 

Kalın Do : Tavır, mesafe
Re: İkna, sitem
Mi: Kurnaz, yalaka
Fa: Abartı, çoşku
Sol: Çağrı, anons
La: İkaz, uyarı
Si: Bunalma, tehdit
İnce Do: Çığlık, hiddet

Dil insanın beyanıdır.

Notaların karşılıklarını bilerek, hissederek  konuşmak gerekir. Fakat dinleyenin de algılarının iyi olması, anlamak istemesi gerekir. Bazı insanlar hayatımıza girerken, bazıları da çıkarken mutlu ederler. Kalp ve beyin uyumlu çalışmazsa ses hiçbir şey  ifade etmez. Vurgu, konuşmada, duyguyu ve anlatımı iletmede en önemli unsurlardan birisidir. 

Daha sonra Diksiyoncu İsmet TOPALOĞLU, Küçük İstavrit ve Bilmek İstiyorum metinleriyle melodik konuşma uygulamalarını gerçekleştirmiştir.

Anlatım sonrasında Diksiyoncu İsmet TOPALOĞLU, katılımcıların sorularını yanıtlamıştır.