BAY PROTOKOL SAYIN İHSAN ATAÖV İLE “ADAB-I MUAŞERET VE İLETİŞİM BECERİLERİ” WEBİNARI

Bay Protokol Sayın İhsan ATAÖV'ün anlatımıyla ve sunumuyla "Adab-I Muaşeret Ve İletişim Becerileri" Webinarı  18 Temmuz 2020 tarihinde saat 16:00'da Zoom-Webinar uygulaması üzerinden online olarak, 125 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Sayın İhsan ATAÖV'ün anlatımında ana başlıklarıyla aşağıdaki konulara yer verilmiştir;

Devlet Protokolü ve Kurumsal Nezaket Kuralları Uzmanı, nam-ı diğer 'Bay Protokol' İhsan Ataöv, üyelerimize ve personelimize adab-ı muaşeret ve protokol kurallarını en ince ayrıntılarına kadar anlattı.

İhsan Ataöv, resmi ve sosyal hayatta uyulması gereken protokol ve adab-ı muaşeret kuralları hakkında genel bilgiler verdi. Temsil ve protokol yönetiminde, nezaket ve saygı kurallarının uygulanması durumunda hiçbir sorunun yaşanmayacağını ifade eden İhsan Ataöv, üst düzey yöneticilerin karşılanması ve tokalaşma konusunu  anlattı. Devlet törenleri, diplomatik toplantılar gibi protokolün uygulanması gereken yerlerde katılımcıların oturma düzenine ve hitap biçimlerine de ayrıntılı şekilde değinen Ataöv, resmi hayatta kişilerin yerine unvanların olduğunu, protokolde kişiye değil makama saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Eskiden adab-ı muaşeret kuralları (topluluk içinde uyulması gereken yaşam kuralları) vardı. Bunlar bize atalarımızdan mirastır. Bizim zamanımızda hayat bilgisi dersinde görgü kuralları işlenirdi. Maalesef ki artık günümüzde bu değerleri teker teker yetirdiğimizi görüyoruz. Görgü kuralları toplumun en önemli değerleri arasında yer alır. Kimsenin kimseye tahammülü olmadığı bir dünyadayız. Nezaket teşekkür ve lütfensiz olmaz. Adab-ı muaşeretin bileşenler, saygı, hoşgörü, tevazu, dikkat ve zarafettir. Ayakta, yiyip, içilmez, kişilerle dalga geçilmez, emanete hıyanet edilmez, telefon eden önce kendini tanıtır, bağırarak konuşulmaz, geç kalınmaz, trafikte kornoya devamlı basılmaz, öksürürken ağız mendille kapatılacak, sıraya aradan girilmez, başkasının yanında ayaklar uzatılmaz, bacak bacak üstüne atılmaz, el cebe sokulmaz, insan kendini beğenmez, bunu başkası değerlendirir, meydan okunmaz, düzgünce konuşulur, emredilmez, rica edilir, kalabalık içerisinde sakız çiğnenmez, kapalı alanda sigara içilmez, bencillik ancak çocuklarda ayıplanmaz bazı adab-ı muaşeret kurallarıdır. İyilik yapar gibi görünmeyin, iyilik yapın ve görünmeyin. Nazik olmak bir imajdır. Görgü kurallarını, topluluk içinde yaşam kurallarını uygulamak imajdır. Kişisel imaj çok önemlidir.

İletişim becerilerinin çeşitleri, görsel iletişim (ortamına, mevsimine ve vücuda göre giyinmek), işitsel iletişim (hitap, üslup, biz, siz, lakapsız, kadınlar önce selamlanır, kadın önce elini uzatır, ortamına göre konuşulur, ses tonu, kıymetli ve doğru hitap önemlidir. ), sözsüz iletişim (beden dili, nazik durma, göz teması, dik duruş, ellerin pozisyonu ve duruşu, doğru oturuş)  tokalaşma adabıdır. Efendilik mayadadır. Çocukluklarımızın karakterlerini oturtmamız gerekir. Nezaket zayıflık değildir. Nezaket kimsenin kalbini kırmadan taşı gediğine oturtmaktır.  

Bay Protokol İhsan ATAÖV anlatım ve sunum sonrasında soruları cevaplandırmıştır.