2050'ye Doğru Ankara İhracat Stratejisini Belirleme Çalıştayı Başladı

OAİB Koordinatör Başkanı Şerafettin Ceceli'nin açılış konuşmasıyla başlayan, Ankara Ticaret Odası (ATO) ile OAİB ortak organizasyonunda yapılan “2050'ye Doğru Ankara İhracat Stratejisini Belirleme Çalıştayı” geniş katılımla başladı. Ceceli, içinde bulunulan teknoloji çağında mevcut mesleklerin yüzde 60'tan fazlasının yakın zamanda kaybolacağını ifade ederek, geleceğin gerekliliklerine odaklanılmasına vurgu yaptı.

Şerafettin Ceceli, Ankara'nın sahip olduğu OSB, Üniversite ve Teknoparklar sayesinde şehrin önemli bir üretim merkezi haline geldiğini belirtirken; son yıllarda hızla gelişen özellikle savunma, medikal, yazılım teknoloji, kimya sanayinin yanısıra geleneksel sektörler ile birlikte değerlendirildiğinde 2018 yılında 7,6 Milyar Dolarlık ihracat rakamıyla Türkiye genelinde 5. sırada  yer aldığını vurguladı.

Ankara'nın ve Orta Anadolu'nun ülke ihracatındaki payının % 4,7'lere yükseldiğini belirten Ceceli, bunun yeterli oranda olmadığına ve arttırılabilecek potansiyelin varlığına işaret etti.

Oyun, uygulama gibi alanlardaki yazılım ihracatından Ankara'nın 1 milyar dolar gelir elde ettiğini aktaran Ceceli, ihracatı arttırmak için yeni plan ve stratejilerin oluşturulması gerekliliğini dile getirdi.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran'ın konuşmasıyla devam eden; sonrasında İstanbul Arel Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Argun Karacabey , Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin'in sunumlarının yer aldığı çalıştay; farklı sektörlerden ve kurumlardan temsilcilerin çalışmasıyla devam ediyor.

Çalıştaya OAİB'den İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Şanal ile Hububat İhracatçıları Birliği Başkanı Nihat Uysallı da katılarak destek verdiler.

İlgili Fotoğraflar